Czytanie jako forma terapii – Biblioterapia
Czytanie to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu czy zdobycie wiedzy. Okazuje się, że może być również formą terapii, zwanej biblioterapią.
Biblioterapia, czyli leczenie przez książki, polega na wykorzystaniu literatury do pomagania ludziom w radzeniu sobie z emocjami, problemami życiowymi czy chorobami psychicznymi. Może to być zarówno czytanie poezji, powieści, jak i innych form literackich.
Metoda ta ma na celu nie tylko poprawić samopoczucie czytelnika, ale także pomóc w zrozumieniu własnych emocji oraz umożliwić spojrzenie na nie z innej perspektywy. W biblioterapii ważne jest również wybieranie odpowiednich książek, które będą odpowiadały na konkretny problem czytelnika.
1. Co to właściwie jest biblioterapia?
Biblioterapia to jedna z najnowszych i najmodniejszych metod terapii, która polega na wykorzystaniu czytania książek jako narzędzia leczniczego. Słowo „biblioterapia” pochodzi z greki i oznacza „leczenie książkami”. W praktyce oznacza to, że uczestnikami sesji biblioterapeutycznych są osoby, które zmagają się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi, jak np. depresja, lęk, stres czy traumy. Terapeuta proponuje im specjalnie dobrane książki, które pomagają w przepracowaniu uczuć i emocji, a także w zmianie sposobu myślenia.
Celem biblioterapii jest poprawa stanu emocjonalnego pacjenta. Dzięki czytaniu książek osoby te mają możliwość zrozumienia siebie i swoich problemów, a także nawiązania kontaktu z innymi ludźmi, którzy zaprezentowani są w książce. Często czytanie opowieści o ludziach, którzy zmagają się z podobnymi problemami, jakie dotykają pacjenta, pozwala na uświadomienie sobie, że nie jest się samym w swoich trudnościach. Biblioterapia pozwala też na rozwijanie empatii i zdolności do empatycznego myślenia, co może okazać się bardzo pomocne w kontaktach z innymi ludźmi w życiu codziennym.
2. Jakie korzyści płyną z czytania jako formy terapii?
Czytanie nie tylko dostarcza nam wiedzy i rozrywki, ale również może działać jako forma terapii. Korzyści płynące z lektury mogą być nieocenione dla naszego zdrowia psychicznego, a coraz więcej ludzi docenia je jako takie. Oto kilka z najważniejszych korzyści, jakie oferuje nam czytanie jako forma terapii.
Pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią jest zmniejszenie poziomu stresu. Czytanie, szczególnie książek o tematyce relaksacyjnej, pozwala nam na oderwanie się od codziennych problemów i zmartwień. Dzięki temu nasz organizm ma szansę na regenerację i odprężenie. Badania wykazały, że już 6 minut czytania może zredukować poziom stresu o 60%, co sprawia, że jest to jedna z najlepszych form terapii dla osób cierpiących na nadmierny stres lub problemy z zasypianiem.
3. Czytanie a redukcja stresu – jak to działa?
Stres towarzyszy nam na co dzień. Praca, szkoła czy problemy w życiu prywatnym mogą wywołać u nas silne emocje, które wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest czytanie. Okazuje się, że to nie tylko przyjemna forma spędzania czasu, ale również skuteczna metoda redukcji napięcia.
Czytanie pozwala na oderwanie się od rzeczywistości i przeniesienie się w świat wykreowany przez autora. Podczas czytania nasz mózg pracuje w trybie spoczynkowym, co pozwala na redukcję poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Dodatkowo, wywołuje to przyjemne uczucie odprężenia i relaksu, a także poprawia naszą koncentrację i kreatywność.